Premier Cup Logo

Knock-Out Fixtures

Winner Sectionback to top

Winners Last 16 - 20 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
15:00ASuperSport United2(4) - 2(2)Maties FCMatch Report
15:00BD&G Orient0 - 1Ajax Cape TownMatch Report
15:00CMamelodi Sundowns1 - 0Blue Downs SpursMatch Report
16:30AVirginia Sports Academy2 - 0Jacaranda CalliesMatch Report
16:30BFC Porto0 - 1Bloemfontein Celtic
16:30CUniversity of Pretoria FC0(4) - 0(2)HellenicMatch Report
18:00AHighlands Park2 - 0Grassy Park UnitedMatch Report
19:20ABeacon Spurs0(3) - 0(4)Cape Town City

Winners Quarter Finals - 21 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
11:30AHighlands Park3 - 2Ajax Cape Town
11:30BVirginia Sports Academy0 - 3Mamelodi Sundowns
11:30CUniversity of Pretoria FC3 - 0Bloemfontein Celtic
11:30DSuperSport United2 - 0Cape Town City

Winners Semi Final - 21 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
17:00AMamelodi Sundowns1 - 0SuperSport United
19:00AHighlands Park3 - 0University of Pretoria FC

Final - 28 March 2016

TimeFieldHomeResultAway
15:00AMamelodi Sundowns1(2) - 1(4)Highlands Park

Mid Sectionback to top

Mid Section Semi Finals - 21 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
16:15BAjax Cape Town1(4) - 1(3)Virginia Sports Academy
16:15CBloemfontein Celtic1 - 0Cape Town City

Mid Section Final - 22 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
11:45AAjax Cape Town1 - 0Bloemfontein Celtic

Plate Sectionback to top

Plate Quarter Finals - 21 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
10:00ASaints FC2 - 3PPG
10:00BEverton FC0 - 2Nova Nacional
10:00CSilver Spurs2(4) - 2(1)Greenwood Athletic
10:00DMilano United4 - 0Houtbay United FC

Plate Semi Finals - 21 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
15:00BPPG1(4) - 1(2)Nova Nacional
15:00CSilver Spurs1 - 0Milano United

Plate Final - 22 April 2019

TimeFieldHomeResultAway
10:30APPG2 - 0Silver Spurs

Match Calendar

StageDate
Group Stages17 - 20 April 2019
Knock-outs Stages20 & 21 April 2019
Finals22 April 2019

Past Winners

2017SuperSport United
2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein