Premier Cup Logo

Knock-Out Fixtures

Winner Sectionback to top

Winners Last 16 - 15 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
15:00ASuperSport United2 - 0Fish Hoek
15:00BJacaranda Callies3 - 1Virginia AcademyMatch Report
15:00CAjax Cape Town0(1) - 0(3)Project Playground LangaMatch Report
16:30ACape Town City0 (6) - 0 (5)EvertonMatch Report
16:30BOrlando Pirates1 (7) - 1 (6)Old Mutual AcademyMatch Report
16:30CMamelodi Sundowns2 - 0Bloemfontein CelticMatch Report
18:00AD and G Orient0 - 2Glendene UnitedMatch Report
19:30ABidvest Wits1 - 0Highlands Park

Winners Quarter Finals - 16 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
11:30AGlendene United1 (4) - 1 (5)Cape Town CityMatch Report
11:30BBidvest Wits0 - 1Orlando Pirates
11:30CMamelodi Sundowns2 - 1Jacaranda CalliesMatch Report
11:30DProject Playground Langa0 - 4SuperSport UnitedMatch Report

Winners Semi Final - 16 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
17:30AMamelodi Sundowns0(5) - 0(4)Cape Town CityMatch Report
19:00AOrlando Pirates0 - 3SuperSport UnitedMatch Report

Final - 28 March 2016

TimeFieldHomeResultAway
14:30ASuperSport United4 - 2Mamelodi SundownsMatch Report

Mid Sectionback to top

Mid Section Semi Finals - 16 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
16:15AGlendene United1(3) - 1(2)Bidvest WitsMatch Report
16:15BJacaranda Callies2(1) - 2(3)Project Playground Langa

Mid Section Final - 17 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
12:30AProject Playground Langa1 - 0Glendene UnitedMatch Report

Plate Sectionback to top

Plate Quarter Finals - 16 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
10:00AApex United0 (4) - 0 (5)Greenwood AthleticMatch Report
10:00BBayhill United0 (6) - 0 (7)Atlantic NacionalMatch Report
10:00CGrassy Park United1 (3) - 1 (4)Witbank SpursMatch Report
10:00DAmazulu0 - 2Vasco Da GamaMatch Report

Plate Semi Finals - 16 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
15:00AGreenwood Athletic0(3) - 0(4)Atlantic NacionalMatch Report
15:00BWitbank Spurs0 - 1Vasco Da GamaMatch Report

Plate Final - 17 April 2017

TimeFieldHomeResultAway
11:00AVasco Da Gama3 - 0Atlantic NacionalMatch Report

Match Calendar

StageDate
Round Robin30 & 31 January 2016
Group Stages23 - 26 Match 2016
Knock-outs Stages26 & 27 March 2016
Finals28 March 2016

Past Winners

2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein