Premier Cup Logo

Fixture & Results

Sunday, 16 February 2020back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
10:00AJordan Callies0 - 2Wayside Wanderers
10:00BGreenwood Athletic AFC0 - 0Bafana United FC
10:00CAvendale Athletico FC0 - 1Bluedowns Spurs AFC
10:00DJL Zwane FC0 - 1Ubuntu
14:00AUlana Soccer Academy0 - 0Ubuntu
14:00BJL Zwane FC0 - 0Bluedowns Spurs AFC
14:00CJordan Callies1 - 0Greenwood Athletic AFC
14:00DBeacon Spurs FC1 - 2Bafana United FC

Sunday, 9 February 2020back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AAtlantic Nacianal FC0 - 0Ikapa Sporting FC
09:00BFN Rangers FC0 - 1Hellenic FC
09:00CDurbanville FC1 - 0X1 Swallows FC
09:00DCitizen FC0 - 1Ajax Cape Town
10:00AGrassy Park United0 - 0Houtbay Football Community
10:00BHanover Park FC2 - 0FC Porto
10:00CHustlaz FC2 - 0Santos FC
10:00DJuventus AFC1 - 1Wynberg St Johns FC
11:00AD & G Orient FC2 - 1Maties FC
11:00BEverton FC1 - 1Rebels FC
11:00CBeacon Spurs FC0 - 1Greenwood Athletic AFC
12:00ABluedowns Spurs AFC2 - 2Ulana Soccer Academy
12:00BAvendale Athletico FC0 - 1JL Zwane FC
12:00CBafana United FC1 - 2Wayside Wanderers
13:00AHellenic FC1 - 1X1 Swallows FC
13:00BAjax Cape Town0 - 0Ikapa Sporting FC
13:00CFN Rangers FC1 - 0Durbanville FC
13:00DAtlantic Nacianal FC0 - 1Citizen FC
14:00AHustlaz FC0 - 1Grassy Park United
14:00BSantos FC0 - 0Houtbay Football Community
14:00CFC Porto1 - 0Wynberg St Johns FC
14:00DHanover Park FC0 - 0Juventus AFC
15:00ARebels FC1 - 0D & G Orient FC
15:00BEverton FC1 - 0Maties FC
15:00CBeacon Spurs FC0 - 3Wayside Wanderers
16:00ABafana United FC3 - 4Jordan Callies
16:00BBluedowns Spurs AFC0 - 1Ubuntu
16:00CUlana Soccer Academy1 - 0Avendale Athletico FC

Saturday, 8 February 2020back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AAjax Cape Town3 - 1Atlantic Nacianal FC
09:00BGrassy Park United1 - 0Santos FC
09:00CX1 Swallows FC0 - 2FN Rangers FC
09:00DIkapa Sporting FC1 - 0Citizen FC
10:00AHanover Park FC2 - 1Wynberg St Johns FC
10:00BEverton FC0 - 1D & G Orient FC
10:00CHoutbay Football Community0 - 1Hustlaz FC
10:00DRebels FC1 - 1Maties FC
11:00AHellenic FC1 - 1Durbanville FC
11:00BUbuntu1 - 1Avendale Athletico FC
11:00CFC Porto1 - 1Juventus AFC
12:00AGreenwood Athletic AFC2 - 1Wayside Wanderers
12:00BUlana Soccer Academy0 - 3JL Zwane FC
12:00CBeacon Spurs FC1 - 2Jordan Callies

Sunday, 2 February 2020back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00ARock-A-Fella's FC0 - 1Hanover Park FC
09:00BBlack Birds Academy0 - 1Durbanville FC
09:00CSantos FC0 (4) - (3) 0 Lentegeur FC
10:00AAtlantic Nacianal FC2 - 1DLPE
10:00BNova Nacianal FC0 - 3Juventus AFC
10:00CPPG0 - 1Wayside Wanderers
11:00AUlana Soccer Academy2 - 0Jomo's Power AFC
11:00BCR Vasco Da Gama2 (2) - (4) 2X1 Swallows FC
11:00CBayview FC0 (4) - (5) 0Hustlaz FC
12:00AIkapa Sporting FC2 - 1Cape Umoya United FC
12:00BEverton FC1 - 0Kuils River FC
12:00CRC Atletico0 (3) - (4) 0Wynberg St Johns FC
13:00ASilver Spurs2 - 3Bafana United FC
13:00BHoutbay Football Community1 (5) - (2) 1United FC
13:00CUbuntu3 - 0Westridge FC
14:00ARiverside Rangers FC0 - 1Citizen FC
14:00BBelhar Spurs FC0 - 1Avendale Athletico FC
14:00CFish Hoek AFC1 (1) - (3) 1 Rebels FC
15:00AJordan Callies1 - 0Stephanians FC
15:00BJL Zwane FC0 (5) - (4) 0Strand Hot Spurs
15:00CFN Rangers FC1 - 0FC Kapstadt

Match Calendar

StageDate
Playoffs23 - 24 November 2019

Past Winners

2019Highlands Park
2018No Champs (Tournament Cancelled)
2017SuperSport United
2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein