Premier Cup Logo

Fixture & Results

Sunday, 10 February 2019back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AGreenwood Athletic0 - 1Grassy Park FC
09:00BSantos FC2 - 1Sports Stepping Stones Academy
09:00CMilano FC0 - 0Atlantic Nacional
09:00DBlack Birds SA2 - 0Belhar Spurs FC
10:00ABayview FC1 - 1D&G Orient FC
10:00BNova Nacional2 - 0FC Kapstadt
10:00CBluedowns Spurs0 - 1Ulana Academy
10:00DBarcelona FC0 - 2Maties FC
11:00ASilver Spurs1 - 0JL Zwane FC
11:00BPPG0 - 0Beacon Spurs FC
11:00CHoutbay FC3 - 0Ikapa Sporting FC
12:00AGlendene United0 - 1Hellenic FC
12:00BAjax Cape Town FC1 - 1FC Porto
12:00CEverton FC0 - 0MPCE
13:00AMilano FC0 - 0Belhar Spurs FC
13:00BBlack Birds SA0 - 0Atlantic Nacional
13:00CSports Stepping Stones Academy0 - 3Grassy Park FC
13:00DGreenwood Athletic3 - 1Santos FC
14:00ABarcelona FC0 - 2Ulana Academy
14:00BBluedowns Spurs1 - 0Maties FC
14:00CD&G Orient FC2 - 0FC Kapstadt
14:00DBayview FC0 - 2Nova Nacional
15:00AGlendene United0 - 3Ikapa Sporting FC
15:00BJL Zwane FC0 - 1PPG
15:00CBeacon Spurs FC1 - 1Silver Spurs
16:00AMPCE1 - 1FC Porto
16:00BHoutbay FC0 - 2Hellenic FC
16:00CEverton FC1 - 2Ajax Cape Town FC

Saturday, 9 February 2019back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AGrassy Park FC2 - 1Santos FC
09:00BGreenwood Athletic0 - 0Sports Stepping Stones Academy
09:00CUlana Academy1 - 1Maties FC
09:00DMilano FC1 - 0Black Birds SA
10:00AAtlantic Nacional0 - 2Belhar Spurs FC
10:00BBayview FC0 - 0FC Kapstadt
10:00CD&G Orient FC1 - 0Nova Nacional
10:00DBluedowns Spurs2 - 0Barcelona FC
11:00AJL Zwane FC0 - 0Beacon Spurs FC
11:00BPPG1 - 0Silver Spurs
11:00CHoutbay FC1 - 2Glendene United
12:00AMPCE0 - 2Ajax Cape Town FC
12:00BHellenic FC3 - 0Ikapa Sporting FC
12:00CFC Porto0 - 1Everton FC

Sunday, 3 February 2019back to top

Venue: Langa Sports Complex

TimeFieldHomeResultAway
10:00AHellenic FC3 - 1Riverside Rangers
10:00BUlana Academy2 (5) - 2 (3)Ravensmead FC
10:00CFish Hoek AFC0 - 3Nova Nacional
11:00ASports Stepping Stones AcademyCancell - CancellGrassy Park FC
11:00BGreenwood Athletic2 - 0Juventus
11:00CValencia FC1 (4) - 1 (5)Maties FC
12:00ATransition Football (Mossel Bay)1 - 3Atlantic Nacional
12:00BMilano FC1 (4) - 1 (3)Mighty United
12:00CNorthpine United0 - 3PPG
13:00ARebels FC0 - 1Ajax Cape Town FC
13:00BFC Porto1 (7) - 1 (6)FN Rangers
13:00CD&G Orient FC0 (5) - 0 (3)CR Vasco Da Gama
14:00ASilver Spurs2 - 1Wesley United FC
14:00BUmtata United FC0 - 1Bluedowns Spurs

Saturday, 2 February 2019back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
10:00AWestridge0 - 2Ulana Academy
10:00BSaxon Rovers0 - 1Riverside Rangers
10:00CValencia FC2 - 0Southhampton
11:00ASports Stepping Stones Academy1 - 0Invincible Cravenby
11:00BIsland Rovers0 - 1Juventus
11:00CNorthpine United4 - 1United FC
12:00AD&G Orient FC2 - 0Jomo Power
12:00BX1 Swallows0 - 2Nova Nacional
12:00CSilver Spurs2 (5) - 2 (4)Standards
13:00AAvondale Athletico FC0 - 3Rebels FC
13:00BWesley United FC1 (3) - 1 (1)Rygersdal FC
13:00CSaltriver Celtic0 - 1Bluedowns Spurs

Match Calendar

StageDate
Round Robin30 & 31 January 2016
Group Stages23 - 26 Match 2016
Knock-outs Stages26 & 27 March 2016
Finals28 March 2016

Past Winners

2017SuperSport United
2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein