Premier Cup Logo

Fixture & Results

Sunday, 4 February 2018back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AHanover Park FC0 - 1FC Kapstadt
09:00BNorway Parks FC1 - 2Glendene United
09:00CMasidlale Academy1 - 0Beacon Spurs
09:00DKTC All Stars0 - 0Fish Hoek FC
10:00ARygersdal FC0 - 1Santos
10:00BBayview1 - 1D&G Orient
10:00CSalt River Celtic0 - 0Old Mutual Academy
10:00DBarcelona FC3 - 1Junction Rovers
11:00AIdas Valley0 - 2Belhar Spurs
11:00BEverton FC1 - 0Greenwood Athletic
11:00CMPCE Academy1 - 0Atlantic Nacional FC
12:00AJL Zwane2 - 0Valencia FC
12:00BGrassy Park United0 - 2Ikapa Sporting FC
12:00CMaties FC2 - 2Hout Bay FC
13:00AFish Hoek FC0 - 1Beacon Spurs
13:00BMasidlale Academy2 - 0KTC All Stars
13:00CGlendene United1 - 0FC Kapstadt
13:00DNorway Parks FC0 - 0Hanover Park FC
14:00AOld Mutual Academy2 - 0Junction Rovers
14:00BBarcelona FC1 - 2Salt River Celtic
14:00CBayview3 - 1Rygersdal FC
14:00DD&G Orient0 - 1Santos
15:00AHout Bay FC2 - 0Ikapa Sporting FC
15:00BEverton FC0 - 0Idas Valley
15:00CBelhar Spurs0 - 0Greenwood Athletic
16:00AMPCE Academy1 - 0Valencia FC
16:00BMaties FC0 - 0Grassy Park United
16:00CAtlantic Nacional FC2 - 0JL Zwane

Saturday, 3 February 2018back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AD&G Orient1 - 1Rygersdal FC
09:00BSantos0 - 0Bayview
09:00CJunction Rovers1 - 0Salt River Celtic
09:00DHout Bay FC1 - 2Grassy Park United
10:00AGlendene United1 - 0Hanover Park FC
10:00BIkapa Sporting FC2 - 1Maties FC
10:00CAtlantic Nacional FC2 - 1Valencia FC
10:00DGreenwood Athletic0 - 4Idas Valley
11:00AJL Zwane2 - 1MPCE Academy
11:00BOld Mutual Academy0 - 0Barcelona FC
11:00CFC Kapstadt2 - 1Norway Parks FC
12:00ABeacon Spurs0 - 0KTC All Stars
12:00BBelhar Spurs1 - 1Everton FC
12:00CFish Hoek FC0 - 0Masidlale Academy

Sunday, 21 January 2018back to top

Venue: Blue Downs Sports Complex

TimeFieldHomeResultAway
09:30AWynberg St John0 - 2MPCE Academy
09:30BFC Kapstadt1 (5) - 1 (4)Wesley United
09:30CBeacon Spurs2 - 1Bluedowns Spurs
09:30DAvendale Athletico0 (3) - 0 (5)Salt River Celtic
10:30AHanover Park FC2 - 0Island Rovers
10:30BKTC All Stars1 - 0Vasco Da Gama
10:30CNorway Parks FC4 - 0Barca Juniors
10:30DTableview0 - 2Idas Valley
11:30AUnited FC1 - 4JL Zwane
11:30BBelhar Spurs2 - 0Valhalla United
11:30CIkapa Sporting FC2 - 0Southampton
11:30DAnadin0 - 1Maties FC
12:30AHout Bay FC2 - 1JMI Academy
12:30BHellenic FC1 - 2Greenwood Athletic
12:30CValencia FC0 (4) - 0 (2)Turfall AFC
12:30DJHB Strikers 0 - 1Bayview

Saturday, 20 January 2018back to top

Venue: Blue Downs Sports Complex

TimeFieldHomeResultAway
09:30AWynberg St John0 (4) - 0 (2)Lentegeur FC
09:30BSalt River Blackpool0 (4) - 0 (5)FC Kapstadt
09:30CFC Manenberg0 - 3Beacon Spurs
09:30DAvendale Athletico3 - 0Fulham Sport Club
10:30AHanover Park FC1 - 0Emasithandane
10:30BBarmsley Spurs0 (4) - 0 (5)KTC All Stars
10:30CNorway Parks FC1 - 0Eastern Rovers
10:30DFC Porto1 (4) - 1 (5)Tableview
11:30AY.S.D Macassar0 - 1United FC
11:30BBelhar Spurs0 (4) - 0 (2)Westridge FC
11:30CIkapa Sporting FC2 - 1Durbanville
11:30DAnadin1 (1) - 1 (4)Strandfontein
12:30AFA Plus0 - 3Hout Bay FC
12:30BHellenic FC3 - 0Rock-A-Fellas
12:30CSporting FC0 - 3Valencia FC
12:30DKuils River AFC0 (1) - 0 (3)JHB Strikers
13:30AGrove Soccer0 - 3Bluedowns Spurs
13:30BSport Stepping Stones1(4) - 1(5)Wesley United
13:30CRiverside Rangers0(4) - 0(5)Salt River Celtic
13:30DMPCE Academy1 - 0K.L.M
14:30ASquare Hill0 - 5Idas Valley
14:30BIsland Rovers3 - 0RC Athletico
14:30CAtlantis Leeds0 - 1Vasco Da Gama
14:30DBarca Juniors0 (4) - 0 (1)Trinitarians FC
15:30AMaties FC2 - 0Liverpool Portland
15:30BCape Royal FC0 - 4JL Zwane
15:30CStephanian Ottery AFC1(3) - 1(4)Valhalla United
15:30DStandards FC0 - 2Southampton
16:30AExtreme Stars0 - 1Turfall AFC
16:30BGreenwood Athletic2 (7) - 2 (6)Sunningdale
16:30CJMI Academy2 - 0Wolves United

Match Calendar

StageDate
Round Robin30 & 31 January 2016
Group Stages23 - 26 Match 2016
Knock-outs Stages26 & 27 March 2016
Finals28 March 2016

Past Winners

2017SuperSport United
2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein