Premier Cup Logo

Fixture & Results

Wednesday, 3 February 2016back to top

Venue: NY49 Sports Ground, Gugulethu

TimeFieldHomeResultAway
18:30AJumbo Giants3 - 0FN Rangers
19:45AAtlantic Nacional1 - 1Milano United

Tuesday, 2 February 2016back to top

Venue: NY49 Sports Ground, Gugulethu

TimeFieldHomeResultAway
18:30AJL Zwane3 - 1Kensington FC
19:45AAvendale Athletico1 - 0Santos FC

Sunday, 31 January 2016back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AHellenic3 - 1Tottenham Hotspurs
09:00BEastern Rovers0 - 1MPCE Football
09:00CVasco Da Gama0 - 0Southampton FC
09:00DMaties FC3 - 0Silver Spurs
10:00AOld Mutual Academy1 - 0Young Idols
10:00BStephanian Ottery FC0 - 0RC Athletico
10:00CCape United2 - 2Sunningdale
10:00DJuventus (B West)1 - 0Belhar Spurs
11:00APPG Langa0 - 1Greenwood Athletic
11:00BMorgenster United1 - 0Fish Hoek AFC
11:00CJL Zwane0 - 0Avendale Athletico
11:00DMighty United0 - 1Santos FC
12:00AGrassy Park FC0 - 1Atlantic Nacional
12:00BMilano United1 - 0FN Rangers
13:00AHellenic3 - 1MPCE Football
13:00BTottenham Hotspurs1 - 4Eastern Rovers
13:00CVasco Da Gama1 - 0Silver Spurs
13:00DMaties FC0 - 1Southampton FC
14:00AOld Mutual Academy2 - 0RC Athletico
14:00BStephanian Ottery FC3 - 0Young Idols
14:00CCape United3 - 0Belhar Spurs
14:00DJuventus (B West)1 - 0Sunningdale
15:00APPG Langa0 - 0Fish Hoek AFC
15:00BMighty United1 - 0Avendale Athletico
15:00CSantos FC0 - 0Kensington FC
15:00DMorgenster United0 - 1Greenwood Athletic
16:00AJumbo Giants0 - 0Atlantic Nacional
16:00BGrassy Park FC0 - 1Milano United

Saturday, 30 January 2016back to top

Venue: Bayhill Legacy Grounds, Rocklands

TimeFieldHomeResultAway
09:00AJumbo Giants0 - 1Milano United
09:00BFN Rangers0 - 1Grassy Park FC
09:00CJL Zwane0 - 0Santos FC
09:00DKensington FC1 - 1Mighty United
10:00AHellenic0 - 0Eastern Rovers
10:00BTottenham Hotspurs0 - 1MPCE Football
10:00COld Mutual Academy0 - 1Stephanian Ottery FC
10:00DYoung Idols1 - 2RC Athletico
11:00ACape United1 - 2Juventus (B West)
11:00BPPG Langa2 - 0Morgenster United
11:00CGreenwood Athletic0 - 0Fish Hoek AFC
11:00DSunningdale1 - 1Belhar Spurs
12:00AVasco Da Gama1 - 4Maties FC
12:00BSouthampton FC0 - 1Silver Spurs
13:00AJumbo Giants3 - 1Grassy Park FC
13:00BFN Rangers0 - 2Atlantic Nacional
13:00CJL Zwane0 - 1Mighty United
13:00DKensington FC0 - 1Avendale Athletico

Match Calendar

StageDate
Round Robin30 & 31 January 2016
Group Stages23 - 26 Match 2016
Knock-outs Stages26 & 27 March 2016
Finals28 March 2016

Past Winners

2017SuperSport United
2016SuperSport United
2015Glendene United
2014Ajax Cape Town
2013Ajax Cape Town
2012Philippi United
2011Komesho
2010Supersport United
2009Mamelodi Sundowns
2008Ajax Cape Town
2007Bright Stars
2006Harmony Academy
2005Ajax Cape Town
2004Ajax Cape Town
2003Wits University
2002Hellenic
2001Ajax Cape Town
2000Santos
1999Santos
1998Michau Warriors
1997Hellenic
1996Hellenic
1995Hellenic
1994Hellenic
1993Hellenic
1992Battswood
1991Jamestown-Cathkin
1990St Johns
1989Matroosfontein